trešdien, 27 septembris, 2023
FinansesJaunākās ziņasVisas ziņas

Aicina ieklausīties: emigrantus gaida naudas izmaksas

Pēdējo piecu gadu (2015.–2020.g.) laikā ārvalstīs strādājošie Latvijas pilsoņi pretendē uz dažādu veidu izmaksām no ārvalsts institūcijām. Diemžēl, nezināšanas vai maldinošu mītu dēļ, savas tiesības visi neizmanto.

Summas – dažādas

Statistika ir nežēlīga: liels skaits ārvalstīs strādājošo neizmanto iespēju atgūt izmaksas, kas viņiem strādājošs latvietis var pretendēt uz dažādu veidu izmaksām: par bērnu audzināšanu, neizmaksāto atvaļinājuma naudu, veselības apdrošināšanu vai pārmaksātu ienākumu nodokli.

Uzzinot par šo iespēju, ne vienam vien rodas jautājums: kādu summu var atgūt? Maksājumu atgriešanas uzņēmuma „RT Tax Latvia” vadītāja Anete Gabrūne apgalvo, ka izmaksu apmērus nosaka dažādi faktori: valsts, kurā persona strādā, kā arī sociālais stāvoklis. „Piemēram, tiem Latvijas pilsoņiem, kuri ir strādājuši vai pašreiz strādā Vācijā un kuri audzina bērnus līdz 18 gadu vecumam, piešķiramā izmaksa sasniedz 204–235 eiro mēnesī, atkarībā no bērnu skaita. Nīderlandē – 55–79 eiro, bet Norvēģijā pat līdz 685 eiro mēnesī, taču tā pienākas tikai tiem, kuri audzina bērnus līdz 2 gadu vecumam” – par valstu atšķirībām stāsta speciālists.

Nodokļu pārmaksas atmaksai piemēro 4–5 gadu noilguma termiņu. Tas nozīmē, ka, ja persona ir strādājusi Lielbritānijā, Vācijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Dānijā, Īrijā vai Austrijā pēdējo 4–5 gadu laikā, viņa var pretendēt uz šīs pārmaksas atgūšanu.

Vērsties var ikviens

Saskaņā ar lielākajā daļā ārvalstīs spēkā esošajiem likumiem, ienākumu un nodokļu deklarācija ir jāiesniedz visiem, bet nodokļu atmaksa ir pilnīgi legāla šī procesa daļa. Kaut arī summa, uz kuru izdosies pretendēt, ir atkarīga no daudziem faktoriem (atalgojuma apmēra, darba laika u.c.), citas valsts institūcijās vērsties var ikviens cilvēks, neatkarīgi no summas apmēra.

„Reizēm izdodas atgūt tikai dažus desmitus eiro, taču var gadīties, ka cilvēki atgriež arī 11 tūkst. eiro. Vidējā nodokļu pārmaksas izmaksas summa svārstās atkarībā no valsts: Vācijā tas būtu 950 eiro, Austrijā, Lielbritānijā, Nīderlandē līdzīgi: attiecīgi 804, 833 un 816 eiro. Norvēģijā 535 eiro, Īrijā 753 eiro, bet Dānijā vidējā summa sasniedz pat 1219 eiro”, – min sarunu biedrs. Visas šīs izmaksas ir noteiktas likumos, tādēļ to pieprasīšana un saņemšana ir drošs un likumīgs process.

Diemžēl, lielākā daļa ārzemēs strādājošo līdz šim nav informēti par izmaksām, kas viņiem pienākas. Neatgrieztās naudas dēļ gan to valsts pilsoņi, gan latvieši katru gadu zaudē lielas summas. „Mūsu aprēķini rāda, ka 2019. gadā netika atgūtas izmaksas par 3,2 milj. eiro. Par to ir noteikti jārunā un jādalās ar šo informāciju ar saviem radiniekiem, kaimiņiem un citiem tuviniekiem”, – akcentē A. Gabrūne.

Ārvalstu institūcijās par maksājumu atgriešanu var vērsties patstāvīgi, taču, ja turpmākā procesa laikā rodas problēmas, kuru dēļ pārmaksas atgriešana iestrēgs vai neizdosies, ieteicams vērsties pēc palīdzības pie speciālista.

Kontaktpersona:

Kontaktpersona: Slēgta A/S (UAB) „Rinkos Tinklas” RT Tax Latvia filiāles vadītāja Anete Gabrūne info@rttax.lv Tālr. nr.: +37127757221

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *