Kā biznesam sākt pieņemt bitkoinus? Visaptverošakā instrukcija
Pateicoties iespaidīgajam bitkoina cenas pieaugumam, pagājušajā gadā kriptovalūtas izraisīja visai lielu sabiedrības interesi. Lielas korporācijas tajās iegulda naudas un cilvēku resursus, bet eksperti monētas dēvē par finanšu nākotni. Visai dabiski, ka visā pasaulē bizness sāk pieņemt maksājumus bitkoinos. Pieņemot BTC savā iestādē, īpašnieks liek saprast, ka iet kopsolī ar tehnoloģiju attīstību. Tas ļaus piesaistīt jaunus klientus un novērst atsevišķus krāpniecības veidus. Kā ieviest kripto maksājumus biznesā?
Maku adreses
Ja starp klientiem pagaidām ir maz potenciālo bitkoina lietotāju, tad visvienkāršākais BTC pieņemšanas veids – lūgt viņiem pārskaitīt naudu tieši. Bet vispirms ir jāizveido bitkoinu maks.
Maks – tā ir tikai nejaušu burtu un ciparu rinda. Maku var izveidot gan neatkarīgā platformā, gan arī dažādās kripto biržās. Tomēr mēs neiesakām tur uzglabāt naudu. Ir tikai jāreģistrējas un jāsaņem maka adrese – tā ir arī publiska atslēga, un privāta atslēga, kas jāuzglabā slepeni.
Lai klientiem vienkāršotu uzdevumu, maka adresi var sniegt QR koda veidā. Apmeklētājiem uz tā tikai jānovieto viedtālruņa kamera, jānorāda nepieciešamā summu bitkoinos un jāparaksta transakcija ar savu privāto atslēgu. BTC kurss stipri svārstās, tāpēc pirms nosūtīšanas neaizmirstiet pārbaudīt esošo maiņas kursu kādā lielā biržā.
Kas attiecas uz biržām un maiņas punktiem – var izmantot Bitfinex, Kraken, Coinbase, CEX.io un Coinmama pakalpojumus.
Ja kriptomaka līdz šim nav, to izdosies izveidot Eidoo, Blockchain.com, BTC.com, CoinsBank, StrongCoin un citos resursos.
Mobilās aplikācijas
Tiecoties optimizēt BTC maksājumus biznesam, izstrādātāji ir izdomājuši veselu virkni aplikāciju. Šo programmu darbība atgādina tiešos pārskaitījumus uz online maku. Pārdevējam pie aplikācijas jāpievieno sava maka adrese un jāievada vajadzīgā summa fiat valūtā, bet aplikācija ģenerēs QR kodu ar vajadzīgo adresi un pārskaitījuma summu BTC. Klientam tikai jānoskenē QR kods, izmantojot mobilo aplikāciju, un jāparaksta transakcija. Tādus servisus var izmantot lielākajā daļā viedtālruņu un planšetdatoru.
Vieni no populārākajiem ir CoinFly, CoinGate, BitPay, kā arī Android paredzētie Blockchain Merchant un Coinbox.
POS termināli
Bitkoina kā efektīvas maksājumu metodes atzīšana izraisīja aktīvu aparatūras risinājumu parādīšanos tirdzniecības vietām. Tie var būt kā maksājumu termināli, kas specializējas uz bitkoinu, vai arī pārstāvēti kā API, kurus var integrēt esošajos POS terminālos. To iespējas variējas atkarībā no ražotāja.
Piedāvājam funkcionējošo servisu sarakstu:
- Coinkite – maksājumu bitkoinu termināls, kas atgādina kontakta terminālus ar PIN koda ievadīšanu. Tas var skenēt tās pašas kompānijas emitētās bitkoinu debetkartes, funkcionēt kā bitkoinu bankomāts un drukāt QR kodus, kurus klientiem jānoskenē;
- BitPay – globāls maksājumu procesors, kas optimizēts POS sistēmai SoftTouch. Tajā iekļauts API, kas integrējams gandrīz jebkurā POS sistēmā, izmantojot vienkāršu programmēšanu;
- Revel – kompānija, kas piedāvā plašu spektru POS risinājumu dažādiem biznesa tipiem un iekļauj bitkoinu kā maksājumu opciju;
- BitXatm – Vācijas jaunuzņēmums, kas izveidojis Sumo Pro – kriptomātu ar POS termināla funkciju;
- XBTerminal – POS ierīce, kas ļauj klientiem maksāt no jebkura mobilā bitkoinu maka, izmantojot QR kodu. Tas arī ļauj veikt maksājumus no mobilajām ierīcēm offline caur Bluetooth.
Dāvanu kartes
Norēķinoties bitkoinos, kā maiņas līdzekli bieži izmanto dāvanu kartes. Lai gan lielie mazumtirdzniecības pārdevēji – kā Amazon, Target vai H&M – pagaidām nepieņem maksājumus BTC, vienmēr ir opcija nopirkt dāvanu karti par labu kādai no šīm kompānijām.
Ja kompānija pārdod dāvanu kartes un sertifikātus, tad var izskatīt BTC maiņas pret dāvanu kartēm variantu, vai šo karšu pārdošanu speciālās platformās, kas pieņem BTC. Protams, pēc tam šīs kartes tiks izmantotas preču vai biznesa pakalpojumu iegādei.
Vispirms iepazīstieties ar servisiem eGifter, Gyft, Yes to Bitcoins, GiftOff, Paxful.
Online
Taustiņš
Ja bizness darbojas online, tad var pieņemt maksājumus arī tieši makā, piešķirot klientam publisku adresi vai QR kodu. Tomēr vēlams optimizēt online maksājumus bitkoinos, pievienojot vietnē taustiņu “maksāt bitkoinos”.
Ir vairāki servisi, kas piedāvā tamlīdzīgus risinājumus. Daži pat dalās ar taustiņu ģeneratoriem, kur pietiek tikai aizpildīt īsu formu. Rezultātā iegūstam vairākas HTML koda rindas, kuras jānokopē un jāieliek vietnē. Lai gan tas ir relatīvi vienkāršs process, uzdevumu ieteicams uzticēt pieredzējušam speciālistam.
Sākumā var aplūkot – kādus pakalpojumus piedāvā servisi BitcoinPay, Coinbase, BitPay, Stripe un CoinGate.
Rēķini
Ja bizness saņem maksājumus, izmantojot rēķinus, tad jāņem vērā vairāki momenti. Bez nepieciešamās summas fiat valūtā – ieteicams iekļaut paredzamo summu bitkoinos, vismaz aptuveni. Neaizmirstam arī instrukciju par to, kā pareizi veikt aprēķinu. Kursa pastāvīgo svārstību dēļ precīzas summas norādīšana BTC var radīt ievērojamus zaudējumus.
Rēķinā jābūt iekļautai maka adresei, uz kuru klientiem jānosūta līdzekļi. Tā kā publiskā atslēga ir gara un nejauša ciparu un burtu rinda augšējā un apakšējā reģistrā, tad laba ideja būs arī QR koda iekļaušana. Tas nepieciešams vēl jo vairāk, ja tiek nosūtīti papīra rēķini.
Jāatzīmē, ka bitkoinu servisi bieži piedāvā arī iespēju izveidot piemērotus rēķinus. Starp tiem – Invoiced, Coinkite, Coinify, Blockonomics, BitPay.
Valstis, kur tas atļauts
Daudzās jurisdikcijās bitkoins un citas kriptovalūtas vēl arvien ir ārpus tiesiskā lauka. Likumdevēji, nodokļu institūcijas un finanšu regulatori joprojām cenšas noskaidrot – kā tās iederas esošajās likumdošanas normās, un izstrādā jaunus likumus to kontrolei.
Vairumā valstu bitkoins ir vai nu likumīgs, vai netiek regulēts. Tas nozīmē, ka maksājumu pieņemšana BTC šajās jurisdikcijās nav pretrunā ar likumu – vismaz pagaidām. Tomēr likumi un normas valstīs var dažādi izskatīt pārdevējus kā subjektus, kas pieņem bitkoinus. Turklāt šīs normas var mainīties. Tāpēc pirms lēmuma par maksājumu pieņemšanu BTC – vajadzētu konsultēties ar juristu un būt gatavam adaptēties.
Vienīgās valstis, kur bitkoins un citas valūtas ir pilnībā aizliegtas, – Bangladeša, Bolīvija, Ekvadora un Vjetnama.
Plusi
Kad runa ir par maksājumu pieņemšanu, izmantojot kredīta un debeta kartes, daudziem mazajiem biznesiem nākas noteikt minimālo pirkuma summu. Iemesls ir komisijas maksa, kas var variēties no 2 līdz 5 procentiem no transakcijas summas. No otras puses – viena no bitkoina galvenajām priekšrocībām ir starpnieku neesamība, kas būtiski samazina transakciju komisijas maksas.
Viena no galvenajām problēmām, kas jārisina jebkurai naudas pārskaitījumu sistēmai – tostarp standarta bankas karšu sistēmām, ir tā sauktie “dubultie izdevumi”. Bieži vien transakciju var atcelt ar vienkāršu telefonzvanu – tādēļ krāpniekam izdodas atkal iztērēt to pašu naudas summu. Pateicoties savam dalītajam publiskajam reģistram – kas zināms kā blockchain – bitkoins piedāvā aizsardzību pret tādām krāpnieciskām shēmām. Pēc apstiprināšanas transakcija tiek ierakstīta blockchain un kļūst neatgriezeniska un nemaināma. Šai ziņā BTC pieņemšana daudzējādā ziņā līdzinās skaidras naudas pieņemšanai.
Bitkoinu īpašnieki vienmēr meklē jaunus to tērēšanas veidus. Kaut gan tagad ir daudz dažādu kompāniju, kas pieņem BTC, jauns bizness starp tām nepazudīs. Pieņemot kriptovalūtu, īpašnieks piesaistīs veselu jaunu klientu grupu – īpaši, ja bizness izveidots online.
Visbeidzot – bitkoinu pieņemšana nozīmē, ka kompānija piedāvā klientiem papildu maksājumu veidus, vienlaikus nodrošinot lieku viņu personiskās informācijas aizsardzības līmeni. Tādējādi bitkoins potenciāli spēj būtiski palielināt biznesa peļņu.
Mīnusi
BTC pieņemšanas galvenais trūkums – kriptovalūtas ārprātīgā volatilitāte.
Tas nozīmē, ka katru dienu nāksies koriģēt cenas – ja ne ik stundu. Turklāt ir ātri un regulāri jākonvertē bitkoini nacionālajā uzskaites valūtā, lai neciestu zaudējumus. Daži iepriekš minētie servisi nodrošina tūlītējas maiņas pakalpojumu. Proti – BTC cenas tiek koriģētas reālā laikā, bet klientu pārskaitītās monētas momentāni tiek apmainītas pret fiat valūtu saskaņā ar pašreizējo tirgus kursu.
Neskatoties uz drošību un aizsargātību pret krāpniecību ar bitkoinu transakcijām, hakeri vēl arvien var iegūt piekļuvi lietotāju makiem. Turklāt – atšķirībā no vairuma tradicionālo valūtu – bitkoins nav nekādā veidā apdrošināts, un līdzekļu zaudējums, visticamāk, būs neatgriezenisks. Taču var veikt pasākumus, lai no tā izvairītos. Lai labāk pasargātu līdzekļus – neturiet tos biržās, izmantojiet daudzfaktoru autentifikāciju un parūpējieties par privāto atslēgu drošību.
Iespējams, ka BTC pieņemšanas sarežģītākā problēma ir pelēkā likumdošanas zona, kurā kriptovalūta pašreiz atrodas. Pastāv maz spēkā esošu likumu un normu – un tās stipri atšķiras dažādās jurisdikcijās. Turklāt tās mainās – tādēļ biznesu īpašniekiem ir regulāri jāseko līdz notikumu attīstībai kripto sfērā un jābūt gataviem adaptēties.