sestdien, 9 decembris, 2023
Jaunākās ziņasTechnoloģijasVisas ziņas

Kā tehnoloģijas uzrauga mūsu veselību?

Informatīvais avots: Kripto.media

Veselīgs dzīvesveids un rūpes par savu fizisko ķermeni ir raksturīga mūsdienu sabiedrības iezīme, un talkā tiek ņemtas arī tehnoloģijas. Sākotnēji mēs ar viedpulksteņiem un fitnesa aprocēm aizrautīgi mērījām un salīdzinājām dienā nostaigātos soļus. Tagad jaunākās tehnoloģijas mums ļauj paveikt daudz vairāk – piemēram, izmērīt savu pulsu un noteikt ne vien skābekļa daudzumu asinīs, bet arī stresa līmeni.

Sirds ritma un citu svarīgāko veselības parametru mērījumi ir neatņemama viedpulksteņu sastāvdaļa, ko aktīvi izmanto ne tikai, tie, kuri sporto, bet ikviens, kurš vēlas labāk izprast savu ķermeni un uzlabot pašsajūtu. “Dažādi sirdsdarbības mērījumi, SpO2 rādītāji, miega cikli – tas ir tas, ko vēlamies savā ikdienas digitālā asistenta funkciju arsenālā. Tomēr, lai cik iespaidīgi šie raksturojumi neizklausītos, liela daļa lietotāju nemaz nezina, ko katra no šīm funkcijām nozīmē un kā to pielietot ikdienā. Tehnoloģijas ir noderīgas tad, ja kalpo cilvēkiem, nevis otrādi. Pirms pieņemt lēmumu par jaunākās paaudzes viedpulksteņa iegādi, ir vērts labāk izprast tā sniegtās iespējas savas veselības uzraudzībai,” saka Aleksandrs Jekimovs, Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā.

Vienkāršs, bet svarīgs – pulsa mērījums

Šobrīd vairums tirgū pieejamo valkājamo ierīču ir aprīkotas ar optiskajiem pulsa sensoriem. Tas nozīmē, ka pulsu mēra pulksteņa aizmugurē iestrādātas mirgojošas gaismas diodes, kuru izstarotā gaisma iekļūst zem ādas un atstarojas no asins plūsmas, savukārt algoritms aprēķina asins plūsmas jeb pulsa ātrumu. Šāds risinājums ir ērtāks nepārtrauktai pulsa uzraudzībai ikdienā, jo neprasa atrasties nekustīgā stāvoklī vai izmantot īpašas pulsometra jostas.

Sirdsdarbības mērījumi ir vērtīgs signāls, kas ļauj pamanīt, kad ķermenis brīdina par paaugstinātu slodzi, kas ir īpaši būtiski treniņu laikā.  Normāls sirdsdarbības ātrums miera stāvoklī ir aptuveni 60–80 sitienu minūtē. Par paātrinātu tiek uzskatīts pulss virs 80 sitieniem minūtē. Pie paaugstinātas slodzes, piemēram, sportojot, pulsa maksimālās vērtības katram būs individuālas, jo tās nosaka fiziskās sagatavotības līmenis un vispārējais veselības stāvoklis. Šīs vērtības iespējams noteikt ar viedpulksteni, kas arī brīdinās, ja tās tiks pārsniegtas.

“Pateicoties mākslīgā intelekta algoritmiem un uzlabotiem sensoriem, viedpulksteņu rādītāji precizitātē vairs tikai nedaudz atpaliek no medicīniskajiem izmeklējumiem. Tomēr galvenā priekšrocība ir iespēja jebkurā brīdī sekot pulsa izmaiņām. Piemēram, Huawei Watch GT 2 Pro brīdina lietotāju, ja sirdsdarbībā ir krasas izmaiņas, kas treniņu laikā ļauj sabalansēt slodzi. Tāpat arī, novērojot savu pulsu ilgtermiņā, varat pamanīt, kas rosina tā izmaiņas, un savlaicīgi pievērst uzmanību savai kardiovaskulārās sistēmas veselībai, konsultējoties ar ārstu,” skaidro Aleksandrs Jekimovs.

Skābekļa līmenis asinīs jeb SpO2

Viens no jaunākajiem sensoriem un mērījumiem, kas var sniegt daudz noderīgu datu par mūsu veselības stāvokli, ir pulsa oksimetrs. Tas veic SpO2 mērījumu jeb skābekļa piesātinājumu asinīs. Gan medicīnā, gan viedpulksteņos izmantotie oksimetri izmanto sarkanās un infrasarkanās gaismas sensorus, mērot to, kā gaisma izstarojas jūsu rokā.

Rezultātā iegūstam procentuālo skābekļa daudzumu asinīs, ka parāda, cik labi ar skābekli ir apgādāts organisms un cik labi funkcionē orgāni. Zems SpO2 līmenis var izraisīt nogurumu, enerģijas trūkumu un galvassāpes. Veseliem cilvēkiem SpO2 ir aptuveni 95%, lai gan zemāki rādītāji ir iespējami un normāli. Tomēr, ja regulāri saņemat rādītājus zem 90%, iespējams, ir laiks konsultēties ar ārstu.

Kā norāda Aleksandrs Jekimovs, šie sensori arvien biežāk tiek iekļauti profesionālā sporta aktivitātēm paredzētos viedpulksteņos, lai palīdzētu ekstremālu sporta veidu cienītājiem: “Šādi sensori ir īpaši svarīgi cilvēkiem, kuri kāpj kalnos vai aizraujas ar ekstrēmajiem sporta veidiem lielā augstumā, kur skābekļa zudums var būt lielāks. Tāpēc arī jaunākais Huawei Watch GT 2 Pro viedpulkstenis ietver SpO2 sensoru, kas palīdz labāk novērtēt savu fizisko stāvokli un nolemt, vai pienācis laiks pauzei, vai arī varat bez bažām turpināt aktivitātes.”

Cik augsts ir tavs stresa līmenis?

Ar stresu ikdienā sastopamies mēs visi, vai tās būtu neparedzētas situācijas, vai vienkārši drudžaina darbadiena. Ilgstošs stress var ietekmēt mūsu veselību, jo rada papildu slodzi ķermenim un emocionālajam stāvoklim. Tāpēc savlaicīga stresa atpazīšana var izrādīties lielisks profilakses līdzeklis, lai saprastu, kad ir vērts iepauzēt ikdienas skrējienu.

“Valkājamās viedierīces mēra stresa līmeni, izmantojot sirds ritma mainīgumu jeb laika intervālus starp sirds sitieniem, un novērtē stresu 100 punktu skalā.  Atšķirībā no sirdsdarbības mērīšanas, kas fiksē vidējo sirdspukstu skaitu minūtē, šie sirdsdarbības ātruma mainīguma rādījumi ir vairāk vērsti uz nelielām sirdsdarbības svārstībām, kas var raksturot stresu,” skaidro Aleksandrs Jekimovs. “Huawei Watch GT 2 Pro izmanto Huawei TruRelax tehnoloģiju, kas nepārtraukti uzrauga šo parametru, brīdinot, kad ir laiks atvilkt elpu un mazināt stresu, piedāvājot pielāgotus elpošanas vingrinājumus. Ja jūtaties noguris, atliek vien paņemt nelielu pauzi un minūtes laikā veikt elpošanas vingrinājumus, kas mazinās stresu un veicinās labu pašsajūtu pilnvērtīgai dienai.”

Dziļš, sekls vai veselīgs miegs?

Miega kvalitātes analīze ir gandrīz katra viedpulksteņa funkciju klāstā, lai varētu zinātniski novērtēt jūsu naktsmiera kvalitāti – cik ilgi esat gulējis, vai miegs ir bijis dziļš un atjaunojošs, vai sekls un saraustīts. Tas palīdz novērtēt gulēšanas paradumus un arī piemeklēt optimālo brīdi, kad sākt dienu, mostoties piemērotākajā miega fāzē.

Kā norāda Aleksandrs Jekimovs, viedpulkstenī ietvertie risinājumi attīstījušies tik tālu, ka šobrīd pastāv iespēja atklāt arī dažādus miega traucējumus: ”Izmantojot infrasarkano staru tehnoloģiju, Huawei TruSleep 2.0 miega kvalitātes uzraudzības funkcija izseko ne vien miega posmus un sirdsdarbības ātrumu, bet arī elpošanu miega laikā, kas ļauj identificēt tādus miega traucējumus kā miega apnoja jeb īslaicīga elpošanas apstāšanās miegā. Turklāt mākslīgais intelekts spēj pastāvīgi analizēt miega kvalitātes datus un sniegt personalizētus ieteikumus tā uzlabošanai.”

Par Huawei Consumer BG

Huawei produkti un pakalpojumi pieejami vairāk nekā 170 valstīs, un tos izmanto trešdaļa pasaules iedzīvotāju. ASV, Vācijā, Zviedrijā, Krievijā, Indijā un Ķīnā ir izveidoti 14 pētniecības un attīstības centri. Huawei Consumer BG ir viena no trim Huawei biznesa vienībām, kas aptver viedtālruņus, datorus un planšetdatorus, valkājamās ierīces un mākoņpakalpojumus. Huawei globālais tīkls ir veidots, balstoties uz gandrīz 30 gadu ilgu pieredzi telekomunikāciju nozarē, veicinot jaunākos tehnoloģiskos sasniegumus, kas paredzēti iedzīvotājiem visā pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *