sestdien, 9 decembris, 2023
Jaunākās ziņasMūzikaVisas ziņas

Māsas Dimantas un Marko Ojala draiskā video apvieno divas kultūras

Pasaules mūzikas projekta EtnoZoom ietvaros klajā nācis jauns skaņdarbs un video Pele Kiiriminna, ko ieskaņojušas latviešu dziedātājas māsas Katrīna un Laima Dimantas un Latvijā dzīvojošais somu mūziķis Marko Ojala.

Mūziķu un producentu Artūra Uškāna un Edagra Skrāģa radītā Pasaules mūzikas projekta EtnoZoom jaunākais skaņdarbs ir latviešu un somu tautas dziesmu apvienojums dziesmā un video Pele Kiiriminna, ko izpilda māsas Laima un Katrīna Dimantas un Latvijā dzīvojošais somu mūziķis Marko Ojala. Latviešu meitenes dzied šūpuļdziesmu Kur tu teci, miega pele, bet Marko dzied populāru somu tautas dziesmu Kiiriminna, kas ir analogs latviešu tautas dziesmai Es nenācu šai vietā. “Abas dziesmas skan vispirms secīgi, tad vienlaikus, beigās to skanējums nonāk līdz kopsaucējam. Marko atzīst, ka dažas izdziedātās latviskās frāzes fonētiski līdzinās somu valodai,” stāsta idejas autors un projekta izveidotājs etnomūziķis Artūrs Uškāns.

Skaņdarbu un video veidojuši aranžētājs Artūrs Uškāns, skaņu režisors, projekta EtnoZoom līdzproducents Edgars Skrāģis, un videomākslinieks Matīss Šmits. “Bija sarunāti masu skati, telpas, horeogrāfs, filmēšanas brigāde, bet pandēmija izjauca visus plānus. Tika nolemts veidot animācijas klipu. Animāciju veidojām pusgada garumā un man vajadzēja atsvaidzināt zināšanas, ko ieguvu kādreiz strādājot Daugavpils universitātes Multimediju centrā, kur nodarbojos arī ar animāciju. Savukārt Matīsam šis bija pirmais animācijas darbs un viņš lieliski tika ar manis ieskicētajiem tēliem galā, veiksmīgi tos pielīdzinot pašiem izpildītājiem.” Video jau skatāms youtube kanālā un par to nāk pozitīvas atsauksmes no visas pasaules. “Dziesma Pele Kiiriminna būs vietā ne vienā vien ballītē, bet multenīte ar pelītēm un briedi īpaši patīk bērniem,” noslēgumā secina Artūrs.

Kas ir EtnoZoom?

Latviešu etnomūziķa, komponista, aranžētāja un producenta Artūra Uškāna (Art U) un skaņu režisora un producenta Edgara Skrāģa Pasaules mūzikas projekta EtnoZoom ideja radās sadarbojoties ar Latvijas un Latvijā rezidējošiem vai koncertējošiem ārvalstu mūziķiem. Projekts paredz apvienot vienā skaņdarbā latviešu tautasdziesmas ar citu pasaules valstu folkloru. Līdz šim projekta ideju ir atbalstījuši populāri Latvijas mākslinieki Intars Busulis, Ieva Akuratere, Renārs Kaupers, Kristīne Kārkle – Kalniņa, latviešu mūziķe ar Azerbaidžānas saknēm Leila Alijeva, grupas Māsas Dimantas, Ducele, Laimas Muzykanti, vīru kopa Vilki, Laiksne u.c. Ārzemju mākslinieki pārstāv Somiju, ASV, Gruziju, Sardīniju, Baltkrieviju, Franciju, Panamu, Senegālu, Japānu, Azerbaidžānu, Igauniju, Lielbritāniju u.c. valstis. Skaņdarbi ir sadalīti mākslinieku duetos – viens latviešu, viens ārvalstu mūziķis. Projekta pamatideja ir skaņu ierakstu studijā ierakstīt a capella konkrētā tonalitātē, tempā un taktsmērā iedziedātas tautasdziesmas. Latvijas un ārvalstu mākslinieki tās izpilda katrs savā valstī, savā studijā. Latvijā tiek veikta ierakstītā materiāla apstrāde, akustiska un/vai elektroniska iedziedātā materiāla aranžēšana, miksēšana, māsterēšana. Pēc iespējas katrai kopdziesmai tiek veidots videoklips.

Projekts, kurš iesākts jau 2016.gadā, pagaidām top bez jebkāda finansējuma, balstoties tikai uz pašu mākslinieku vēlmi popularizēt miera ideju caur folkloru visā pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *