piektdien, 14 jūnijs, 2024
EkonomikaJaunākās ziņasVisas ziņas

No 1. jūlija mājsaimniecībām mainīsies dabasgāzes cenas un klienta kopējais maksājums

No šā gada 1. jūlija mājsaimniecībām, kas iegādājas dabasgāzi pēc regulētā tarifa, stāsies spēkā jaunas dabasgāzes cenas un mainīsies arī kopējais maksājums, informēja uzņēmumā AS “Latvijas Gāze” (LG).  

2021. gada otrajā pusgadā dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 1-2 eirocentiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), iekļaujot pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais.

Izmaiņas ir saistītas gan ar dabasgāzes cenu pieaugumu globālajos tirgos, gan ar sadales sistēmas operatora AS “Gaso” pakalpojumu tarifa grozījumiem, ko vēl šā gada 30. aprīlī apstiprināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Šāds tarifu paaugstinājums uzņēmumam nepieciešams, lai turpinātu modernizēt infrastruktūru.

No 1. jūlija gala tarifs par patērētās dabasgāzes kWh 1. grupai (patēriņš līdz 2 635 kWh / gadā) jeb mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto ēst gatavošanai, būs 0,0678226 EUR/kWh, 2. grupai (gada patēriņš 2 635 kWh – 5 269 kWh) jeb mājsaimniecībām, kas izmanto dabasgāzi ūdens uzsildīšanai, – 0,0549548 EUR / kWh, 3. grupai (gada patēriņš 5 269 kWh – 263 450 kWh) jeb mājsaimniecībām, kas izmanto dabasgāzi apkurei – attiecīgi 0,0395400 EUR / kWh.

Savukārt fiksētā maksa par dabasgāzes sadali būs 3,27 eiro mēnesī, tai skaitā PVN. Tā, piemēram, mājsaimniecībai, kas izmanto dabasgāzi ēdiena gatavošanai un patērē 4 m3 mēnesī, vidējais ikmēneša maksājums būs aptuveni 6,12 eiro.

“Dabasgāzes cenas nosaka brīvais tirgus, proti, cenas svārstās atkarībā no globālās situācijas. Tirgotāji seko tām līdzi un atbilstoši veido savu cenas politiku. Savukārt “Latvijas Gāze” kā publiskais tirgotājs mājsaimniecībām pārskata cenas divas reizes gadā atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai,” skaidro LG Vairumtirdzniecības departamenta vadītājs Jānis Kalējs.

Ja 2020. gada vasarā LG, pamatojoties uz minēto metodiku un tirgus situāciju, varēja samazināt dabasgāzes cenas līdz pēdējos 12 gados zemākajam līmenim, tad šogad cenas diemžēl pieaugs.

Pēdējos 12 mēnešos dabasgāzes cenas par megavatstundu starptautiskajā tirgū pieaugušas aptuveni četras reizes, sasniedzot gandrīz 25 eiro par megavatstundu. Taču neskatoties uz to, LG ir spējusi saglabāt mājsaimniecībām dabasgāzes cenu 20,25 eiro par megavatstundu līmenī, kas ir aptuveni 20% zemāka nekā šā brīža faktiskā iepirkuma cena.

Dabasgāzes cenas pieaugums starptautiskajos tirgos saistīts ar vairākiem notikumiem Eiropā. Pēdējā ziema visā Eiropā bija salīdzinoši aukstāka nekā citus gadus, tāpēc pieauga gāzes patēriņš. Turklāt arī pavasaris nebija tik silts. Līdz ar to pašlaik Eiropas gāzes krātuvēs ir novērojams zemākais dabasgāzes līmenis pēdējos trīs gados, kas rada pastiprinātu pieprasījumu pēc dabasgāzes iesūknēšanas ziemas sezonai, palielinot pieprasījumu un attiecīgi arī dabasgāzes cenas. Dabasgāzes tirgu ietekmē arī ģeopolitiskā situācija.

“Tomēr neskatoties uz iepirkuma cenas izmaiņām, dabasgāze joprojām ir viens no izdevīgākajiem un ērtākajiem energoresursiem. Piemēram, salīdzinājumā ar granulām, nav jādomā par kurināmā uzglabāšanu un regulāru tvertnes papildināšanu,” piebilda Kalējs.

Jāatgādina, ka kopējo dabasgāzes maksājumu mājsaimniecībām veido piecas komponentes – dabasgāzes cena, ko ietekmē resursa cenas svārstības pasaules tirgos un kas tiek aprēķināta atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai, maksa par pārvades pakalpojumiem, ko aprēķina un ar SPRK saskaņo AS “Conexus Baltic Grid”, sadales operatora pakalpojumi, kur tarifus aprēķina un ar SPRK skaņo AS “Gaso”, kā arī akcīzes un pievienotās vērtības nodoklis, ko regulē valsts.

“Ņemot vērā šīs pārmaiņas vairākās  maksājuma komponentēs, LG saviem aptuveni 400 tūkstošiem klientiem – mājsaimniecībām – no jūlija līdz septembrim izsūtīs vēstules ar jaunām izlīdzinātā maksājuma summām. Tā mēs informēsim klientus, kā rīkoties, lai neveidotos būtiskas starpības starp aprēķināto un samaksāto summu, saņemot nākamo gada pārskatu. ” informē LG Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

Viņa arī atgādināja, ka precīzākai dabasgāzes patēriņa uzskaitei, LG aicina savus klientus ziņot skaitītāju rādījumu gan jaunajā LG klientu portālā, gan ar īsziņas starpniecību no šā gada 16. jūnija līdz 1. jūlijam (ieskaitot). Klientu ērtībai no jūnija LG tīmekļa vietnē varēs ātri un ērti iesniegt rādījumu bez reģistrācijas, norādot abonenta numuru.

Par AS “Latvijas Gāze”  

AS “Latvijas Gāze” ir viens no Baltijas enerģētikas nozares līderiem, kas nodrošina dabasgāzes vairumtirdzniecību un pārdošanu biznesa klientiem Latvija, Lietuvā un Igaunijā. Pēc Somijas gāzes tirgus atvēršanas 2020. gada 1. janvārī “Latvijas Gāze” veiksmīgi ir uzsākusi dabasgāzes tirdzniecību arī Somijā. Mājsaimniecību segmentā “Latvijas Gāze” ir vislielākais un nozīmīgākais dabasgāzes tirgotājs Latvijā.  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *