trešdien, 17 aprīlis, 2024
Jaunākās ziņasVeselībaVisas ziņas

Prezentēs unikālu pētījumu par medicīnas personāla psihisko veselību Covid-19 ārkārtas situācijā

Aicinām mediju pārstāvjus uz tiešsaistes preses konferenci 15.septembrī, plkst. 11:00, kur tiks prezentēts aktualizēts pētījums “Ar Covid-19 infekcijas pacientu kontaktā bijuša medicīnas personāla psihiskā veselība ārkārtas situācijā un tālākajā laikā Latvijā”, kā arī informēs par Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas katedras, kā arī Psihosomatikas klīnikas aktualitātēm.

Pasākumā piedalīsies Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas katedras vadītāja profesore Gunta Ancāne un Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pasniedzēja un doktorante Laura Valaine, kura veikusi pētījumu par mediķu psihisko veselību.

Pētījuma mērķis ir izsekot tam, kā mainās veselības aprūpes personāla depresijas un trauksmes rādītāji Covid-19 pandēmijas laikā Latvijā. Pirmie dati tika ievākti Covid-19 pandēmijas sākumā 2020.gada aprīlī un maijā no medicīnas iestādēm visā Latvijā. Kopumā pētījumā piedalās vairāk kā 800 mediķu. Jau pirmajā posmā tika konstatēts, ka depresija uzrādījās 24%, bet trauksme 17% medicīnā nodarbinātajiem. “Domāju, mēs labi saprotam, ka jau pirms pandēmijas izdegšana bija bieži sastopama mediķu vidū, taču tagad situācija ir kļuvusi vēl nopietnāka,” saka Laura Valaine, “mediķi tiek aptaujāti ik pēc trīs mēnešiem, un dati rāda, ka vissmagākā situācija bija 2021.gada februārī, kad depresija tika konstatēta 43%, bet trauksme 29% respondentu. Jāpiebilst, ka pašreiz runa nav par agrīnām iezīmēm, bet gan par klīniski nozīmīgiem simptomiem, kur būtībā nepieciešama ārstēšana.”

Pēc pētījuma prezentēšanas profesore Gunta Ancāne plašāk pastāstīs par Psihosomatikas un psihoterapijas katedras 25 gadu gaitā paveikto, kā arī informēs par katedras un klīnikas Svētkiem veltītas grāmatas izdošanu jau oktobrī un plašas zinātniskās monogrāfijas izdošanu nākamgad. “Katedras 25 gadu un Klīnikas 10 gadu jubileju gribam svinēt kopā ar kolēģiem un draugiem, no Latvijas un ārzemēm, dodot nelielu ieskatu mūsu padarītajā. Esam izveidojuši Latvijā no nulles gan studentu un ārstniecības personu pieprasītas un mīlētas mācību programmas psihosomatikā un psihoterapijā, gan izveidojuši klīniku, kurai pacienti un kolēģi izrāda lielu uzticēšanos un pieprasījums pēc kuras veido pie ārstiem rindas mēnešu garumā, gan sākuši nopietni pievērsties pētniecībai. Darāmā ir vēl daudz un mēs ceram, ka katedras un klīnikas nemitīgā izaugsme turpināsies,” pauž daktere Gunta Ancāne.

Lai piedalītos preses konferencē, medijus aicinām izmantot tiešsaistes platformas Zoom saiti: https://zoom.us/j/96155021134?pwd=SERUVUxqM21nSmk2NDZmOS9SQXhSZz09

Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas misija indivīda līmenī ir aktualizēt psihiskās (emocionālās) veselības nozīmi somatisko slimību novēršanā un ārstēšanā. Savukārt sabiedrības līmenī misijas apziņas balstās uz faktu, ka psihiskās veselības veicināšana ir ne tikai medicīnisks, bet arī sociāli kulturāls un politisks jautājums – veseli, nobrieduši, uz attīstību un pilnveidošanos orientēti cilvēki ir visas sabiedrības ieguvums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *