otrdien, 28 maijs, 2024
Jaunākās ziņasTechnoloģijasVisas ziņas

Valdība un 5G attīstība

Kamēr mēs sekojam globālajiem tirdzniecības un tehnoloģiju konfliktiem (tirdzniecības karš vai tehnoloģiju karš) starp ASV un Ķīnu, publiski visskaļākais stāsts par ASV aizliegumu Huawei, nozares dalībnieki turpina ieguldīt un attīstīt jaunas paaudzes tehnoloģijas, nebaidoties par globālo lejupslīde. Mēs redzam, kā finanšu un ekonomikas eksperti biežāk runā par lejupslīdi, norādot uz sliktajiem rādītājiem akciju tirgū un lielākajām ekonomikām.

Bet es gribu norādīt, ka tehnoloģiskā attīstība ir vairāk domāta tam, lai nākamajās desmitgadēs uzņemtos vadību, tāpēc mēs redzēsim un redzēsim, kā valdības, uzņēmumi un pasaules organizācijas konkurē un iegulda iespaidīgu naudas summu. Viena no tendencēm un galvenajiem strīdiem ir aptuveni 5G (nākamās un piektās bezvadu tehnoloģijas paaudzes) ieviešana. Tā būs valsts un uzņēmējdarbībai kritiskā infrastruktūra, kas savienos ar ātrgaitas un lielas ietilpības tīkliem mūsu vērtīgajiem un svarīgajiem fiziskajiem un virtuālajiem īpašumiem, sākot ar ēkām, komunālo tīklu, rūpniecības lietām, automašīnām un arī no mūsu personīgajām ierīcēm.

Manā rakstā skaitļi ir no pārskatiem un sabiedriskās informācijas bez atsauces uz šo laiku. Viņi var mainīties un būt precīzāki. Man pašam un jums tas ir vispārējs ieskats.

Eiropa
 Eiropas Savienība ir ieguldījusi 5G pētniecībā vairāk nekā EUR 350 miljonus, izmantojot publiskā un privātā sektora partnerību, un programmas “Apvārsnis 2020” ietvaros plāno plānot 700 miljonu eiro izmantošanu. Katrai Eiropas valstij ir savas stratēģijas un investīciju plāni. Piemēram, Vācijas valdība 5G infrastruktūrai atvēlēja 100 miljardus eiro, kas ir kopā ar nākamajiem rūpniecības revolūcijas (Rūpniecība 4.0) plāniem un programmām. Apvienotās Karalistes valdība ir novirzījusi 670 miljardus eiro valsts infrastruktūrā, un no tā aptuveni 8 miljardi eiro ir īpaši 5G. Somijai ir labs fons, pateicoties Nokia, un mēs varam domāt, ka Somijas valdības viens no soļiem 5G attīstībā bija aptuveni 844 miljonu eiro liels ieguldījums, iegādājoties 3,3% Nokia. Vai tas var palīdzēt Eiropai būt globālās konkurences priekšgalā? 

ASV
 ASV valdība, lai paātrinātu 5G attīstību un ieviešanu, tērēs 1,15 triljonus eiro, taču šis piešķirtais likumprojekts negarantēja uzvaru globālajās sacensībās ar 5G. Tā kā tai ir jāietver skaidra stratēģija visām ieinteresētajām personām un no tām. ASV bezvadu nozares pārstāvji plāno ieguldīt EUR 250 miljardus 5G tīkla izvietošanai. Tajā pašā laikā ASV izveido fondu 18 miljardu euro vērtībā ātrgaitas platjoslas tīkliem lauku apvidos, un tas atbalstīs 5G ieviešanu nākamajos desmit gados. 

Āzija
Taivānas valdība ir apstiprinājusi budžetu EUR 600 miljonu apjomā 5G attīstībai. Bet, ja mēs runājam par stratēģiju un tās izpildi, tad ir jāuzsver Dienvidkoreja ar tās valdības ieguldījumiem 23 miljardu eiro apmērā, lai līdz 2022.gadam izveidotu pilnvērtīgu 5G vidi. Kur valdības plāns ir vietējiem mobilo sakaru operatoriem - SK Telecom, LG Uplus un KT - aktīvi izpilda, izveidojot tīklu un jau agrīniem lietotājiem piedāvājot datu plānus. Kā arī Samsung šeit ar savu 5G tālruni spēlē nozīmīgu lomu. Vai valstij piederošie bezvadu operatori ar valdību var paātrināt 5G tīkla ieviešanu? Noteikti tas, ko mēs redzam Ķīnā. China Mobile, China Unicom un China Telecom būs pirmie, kas iegūs 5G licences. Investīciju skaits nākamajos gados būs līdz EUR 400 miljardiem. Kamēr Japānas valdība atbalstīs MNO NTT Docomo, KDDI, SoftBank un Rakuten ieguldījumu plānus 13 miljardu euro apmērā. Labs piemērs tam, kā četri pakalpojumu sniedzēji sadarbojas un ar valdības atbalstu veido 5G infrastruktūru ne tikai lielajās pilsētās, bet arī lauku reģionos. Cenu konkurence ir gaidāma jebkurā gadījumā, tāpēc man būtu interesanti uzzināt, kā viņi sadalīs investīciju apjomus. 

Krievija
 Līdzīgas sarunas notiek no Krievijas valdības puses, ka varētu tikt izveidots viens 5G infrastruktūras operators ar četru MNO - MTS, Beeline, Tele2 un Megafon - ieguldījumiem gandrīz 1 miljarda eiro vērtībā. Ja jā, tad ko nozīmē MTS un Huawei vienošanās attīstīt 5G šajā valstī? Krievijai ir investīciju programma “Nacionālie projekti (2018-2024)”, taču nav zināms, cik liela daļa no 20 miljardiem eiro plānotās digitālās infrastruktūras programmas ir vērsta uz ātrgaitas pārraides projektiem, vismaz es to neatradu. 

Latīņamerika
 Tādas Latīņamerikas valstis kā Brazīlija, Argentīna, Meksika un Kolumbija arī proaktīvi pēta 5G iespējas, taču šajā reģionā MNO ir svarīgāk nodrošināt stabilu pašreizējo 4G tīklu un atgūt tā investīciju izmaksas. Bet 5G izmēģināšana notiek un notiks sadarbībā ar valdības, telekomunikāciju uzņēmumiem un tehnoloģiju izstrādātājiem.   Pēc valdības un tirgus dalībnieku ieguldījumu apjoma mēs varam izteikt prognozes, kuri dominēs 5G globālajās sacensībās. Āzija pārvietojas ar augstāko pārnesumu, un 5G ambīcijas ir ārkārtīgi augstas. Viņiem priekšrocība ir ražotāji, kas daudz iegulda pētniecībā, domājot par šo jaunās paaudzes tīkla tehnoloģiju.   Beigās es vēlos norādīt, kamēr telekomunikāciju operatori cenšas kompensēt savus milzīgos ieguldījumus 4G LTE standarta infrastruktūrā, Somijā, Ķīnā un Dienvidkorejā pētījumi mēģina noteikt un apspriest 6G paaudzi. Bet nozare nevēlas runāt par 6G, kamēr joprojām tiek veidota izpratne un biznesa modeļi, kā nopelnīt naudu no 5G. Vairāk nekā jebkad agrāk pārdomāti ilgtermiņa lēmumi un īstermiņa elastība palīdzēs izdzīvot telekomunikāciju uzņēmumiem strauji augošajos starpnozaru tehnoloģiju biznesa džungļos.   Apmeklējiet RIGA COMM 2019 lietu interneta konferenci 10. oktobrī un pievienojieties 5G Techritory foruma diskusijai par 5G attīstību. Sekojiet konferences jaunumiem vietnē facebook.com/events/357400731726649/ 
Un jāapzinās Baltijas jūras reģiona 5G ekosistēmas forums “5G Techritory” - 5gtechritory.com 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *